PL / EN
Czcionka: A A + A ++
Kontrast:
Kolory: domyślne Kolory: tło czarne, czcionka biała Kolory: tło zółte, czcionka czarna Kolory: tło czarne, czcionka żółta

Magazynowanie zielonej energii


Wyzwanie:
Zielona energia to istotny punkt nie tylko dla ekologów i polityków, ale także dla zwykłych ludzi. Szczególnie jeśli są w takim miejscu, które nie pozwala na łatwe korzystanie z dostarczanego prądu, a równocześnie daje duże możliwości produkcji naturalnej energii. Znaczną barierą w takim wypadku jest jednak brak możliwości efektywnego magazynowania, który starają się rozwiązać firmy z całego świata, m.in. Tesla i alians Renault-Nissan.
Trzy niezwykle cenne źródła naturalnej energii to niewątpliwie słońce, woda i wiatr. Wszystkie trzy są w pełni dostępne podczas pływania jachtem, czy statkiem. I tak jak bieżące wykorzystywanie pozyskanej w ten sposób energii nie jest z reguły problemem, tak zużycie jej w późniejszym czasie stanowi już znacznie większe wyzwanie.
Powyższa sytuacja stała się wyzwaniem, z jakim zwrócił się do Elektrozelu producent rozwiązań energetycznych, mając zlecenia na przygotowanie czasowych magazynów energii do montowania na jachtach, tak, by ograniczyć zależność rejsujących od akumulatorów przy gorszej pogodzie, bądź w nocy.

Rozwiązanie:

Rozwiązaniem było takie przygotowanie elektroniki, która pozwoliłaby nie tylko zamienić prąd stały na zmienny, ale także umożliwiłaby zgromadzenie energii z różnych źródeł, pozwalając na wykorzystanie jej w kolejnych godzinach (np. w nocy).
Powstałe w ten sposób magazyny energii* nie mogą co prawda stanowić źródła prądu do wykorzystania w znacznie późniejszym czasie, ale też nie wymagają zużywania bieżącego, co często prowadzi do marnowania wyprodukowanego już prądu.
Istotnym jest, że przygotowane w taki sposób rozwiązanie można wykorzystywać nie tylko na jachtach, ale także odzyskując energię np. z pasaży pieszych, czy wykorzystując różnice wysokościowe.