PL / EN
Czcionka: A A + A ++
Kontrast:
Kolory: domyślne Kolory: tło czarne, czcionka biała Kolory: tło zółte, czcionka czarna Kolory: tło czarne, czcionka żółta

Tagi NFC zatopione w betonie


Wyzwanie:
Tradycyjne muzeum, czy punkt informacyjny nieodmiennie kojarzy się z wieloma tablicami zadrukowanymi opisami eksponatów, bądź z kilogramami wydrukowanych ulotek, które często krótko po przeczytaniu trafiają do kosza. Rozwój technologii i łatwość dostępu do informacji zachęca kolejne instytucje do zmian i szukania rozwiązań znacznie bardziej kreatywnych, wykorzystujących atrakcyjność multimediów, mechanizmy znane z gier, czy angażowanie osób oglądających i czytających, by dodatkowo dostosować informacje do wieku i potrzeb użytkownika.
Wykorzystanie cyfrowego przekazu nie stanowi żadnego problemu w zamkniętym pomieszczeniu, jednak w przestrzeni otwartej nie zawsze jest to takie łatwe, np. przez brak możliwości wystawienia odpowiedniej ilości ekranów, czy też stworzenia dużej liczby punktów wydawania niezbędnych urządzeń.
Powyższa sytuacja stała się wyzwaniem, z jakim zwrócił się do Elektrozelu producent betonu – Betonovo, mając zlecenia na przygotowanie odpowiednich podestów. Równocześnie miały one stać się częścią systemu prezentacyjnego, co oznaczało, że w bryłach betonu lub wokół nich należało przygotować odpowiednią elektronikę, docelowo zapewniającą odbiorcom ciekawe doznania i odpowiednią dawkę wiedzy na temat muzeum, czy miasta.

 

Rozwiązanie:
Rozwiązaniem było wykorzystanie telefonów poszczególnych użytkowników. Najprostszą, ale mało efektywną metodą byłoby podanie odpowiedniego linka, którego poszczególni odwiedzający mogliby otworzyć w swoich przeglądarkach. Kolejnym rozwiązaniem mogły być QR kody, jednak do nich potrzebna jest specjalna aplikacja i mimo wielu lat obecności na rynku tej technologii, nie zyskały dużej popularności. Dodatkowo obie opcje wymagały znalezienia miejsca do naklejenia lub nadrukowania linku, czy kodu.
Zaskakującym dla wielu osób, a przy tym łatwym w użyciu rozwiązaniem okazały się być elektroniczne tagi NFC, z zapisanymi odpowiednio informacjami, możliwymi do odczytania przez dowolny smartfon wyposażony w tę technologię. Niewielka płytka elektroniczna, zatopiona w betonie o odpowiedniej strukturze wywołuje na smartfonie zapisane dane, sprawiając, że podest (lub nawet siedzisko) staje się równocześnie multimedialnym centrum informacyjnym. Nie wymaga montażu dodatkowych sprzętów, bazując na urządzeniu, które większość osób nosi w kieszeni. Dodatkowo pozwala także użytkownikom doczytanie informacji w późniejszym czasie (np. w domu) i nie generuje papierowych śmieci w postaci jednorazowych wydruków.